Новини
Ексклюзивне інтерв'ю
25.04.2018

Керівник ПУСК: «Форма кооперативу дозволяє нам впливати на закупівельну ціну сільгосппродукції. Фермерське господарство середнього розміру повинне мати можливість агрохолдингу»

Ексклюзивне інтерв’ю  агенству «Інтерфакс-Україна» виконавчого директора «Першого українського сільськогосподарського кооперативу» Олександра Буюклі.

- Як прийшла ідея створити Перший український сільськогосподарський кооператив (ПУСК)?

Ідея створення зародилась в рамках Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР), до якої входять чотири асоціації: «Асоціація виробників молока», «Асоціація свинарів України», «Асоціація «Союз птахівників України» та близько 350 господарств. На базі ВАР було ініційовано створення багатофункціонального обслуговуючого кооперативу. Наша основна задача – об’єднати «середніх» впевнених фермерів, які хочуть розвиватись. Середні агрогосподарства – це від 2-х до 5-ти тис. га землі. Агрокомпаній з земельним банком 30 тис. га та більше в складі ПУСКу немає, тому що це, великою мірою, вже агрохолдинги. У середніх підприємств при реалізації продукції завжди постає питання закупівельної ціни. Якщо агрохолдинг реалізує на трейдера 5-10 тис. тонн кукурудзи або пшениці – він отримує найвищу ціну на ринку. За рахунок консолідації об’ємів продукції, виробленої учасниками ПУСК, ми маємо змогу вийти на трейдера та запропонувати 10 тис. тонн зерна з доставкою на порт протягом 10-15 днів з різних регіонів України.  Так, невеликі підприємства отримують від 200 тонн продукції з максимальною ціною на тому ж рівні, що і агрохолдинги.

- Скільки агрокомпаній погодилося стати учасниками кооперативу та в яких регіонах вони розташовані?

На сьогоднішній день до кооперативу входить 61 підприємство. Ці агрокомпанії розташовані в 10 регіонах України.З найбільш активними представниками 30-ти компаній-учасників ВАР в 2016 році ми відвідали Литву з метою дослідження роботи кооперативів. Ми побачили, як успішно працює кооператив Latraps – найбільший сільськогосподарський кооператив в Балтії. Він об’єднує 1 тис. фермерів з земельним банком від 20 до 500 га. Цей кооператив реалізує 25 % загального врожаю в країні. Україна вирощує близько 60 млн. тонн зернових, якщо ПУСК зможе реалізувати 25%  врожаю, то мета об’єднання фермерів виправдана и дуже перспективна.

- Головна мета об’єднання – це можливість з боку товаровиробника впливати на закупівельну ціну?

- Так, за рахунок об’єднання невеликих підприємств ми можемо отримувати максимальну ціну агрохолдингу. На сьогодні підприємства в 2 тис. га отримують такі ж можливості, що й компанії з земельним банком в 30 тис. га. Пересічний виробник отримає важелі впливу на покупця, особливо по олійних культурах, в яких є велика конкуренція. Також ПУСК почав розвивати ще один напрямок – закупівлю вхідної сировини. Ми розпочали з мінеральних добрив, мова йде про закупівлю великих партій. Останній тендер був на 3 тис. тонн селітри. Одне з найбільших наших досягнень – це те, що ми, як кооператив, вперше в історії купили безпосередньо КАС у литовського виробника. У мене виникає питання, чи могло підприємство з 2 тис. га отримати прямий контракт до європейського виробника добрив без кооперативу?  Напевно, ні.

- Ваша організація більше про бізнес чи про лобіювання інтересів учасників?

- За політичні питання та лобіювання учасників відповідає ВАР. Кооператив відповідає за бізнес-цілі, за нові напрямки діяльності, реалізацію врожаю і закупівлю вхідних ресурсів, ціни, пошук ключових та надійних постачальників як в Україні, так і за кордоном.

- ПУСК вже зареєстрований як кооператив?

Звичайно. Кооператив зареєстрований з лютого 2016 року.

- В українському законодавстві є нюанси в плані оподаткування в залежності від того, чи є кооператив прибутковою організацією чи ні, як ви з цим працюєте?

- Так, як сільськогосподарський обслуговуючий кооператив (СОК) ми не маємо можливості об’єднуватись з метою комерційної діяльності та отримання прибутку. Юридична форма СОК не дозволяє це робити. Ми пішли іншим шляхом: у нас є СОК, його засновниками є 61 підприємство, при цьому СОК є власником ТОВ «ПУСК». ТОВ «ПУСК» виконує комерційну діяльність, а СОК є неприбутковою організацією.

- Назвіть найбільші підприємства, що входять до складу ПУСК?

- ТОВ «Агропродукт ЛТД», ТОВ СП «Злато Таврії», ПП «Ланна-Агро», ТОВ «НВА «Перлина Поділля», ТОВ «Агрокрай», СПОП «Відродження», ТОВ «Кищенці»

- Які критерії відбору учасників кооперативу? Чи існує членський внесок?

- Учасниками ПУСК можуть стати підприємства – члени Всеукраїнської аграрної ради. На останніх зборах учасників ПУСК ми встановили разову плату на рівні 15 тис. грн з одного підприємства. Але перед тим, як вступити до кооперативу, фермер може спробувати продати свою продукцію через ПУСК та закупити вхідну сировину. Якщо підприємство бачить від цього прибуток – погоджується працювати з кооперативом. Ніяких зобов’язань реалізовувати або закуповувати продукцію через кооператив в учасників поки немає. Наше завдання – зробити так, щоб кооператив мав перевагу на ринку для сільгоспвиробника.

- Який у ПУСКа розмір земельного банку?

У кооперативі у нас близько 180 тис. га землі. Я впевнений, що до кінця 2018 року ми збільшимо в два рази і земельний банк, і кількість членів кооперативу. Підприємства-учасники вже бачать користь від спільно реалізованої продукції та закупівлі вхідних ресурсів. 

- Ви вивчали досвід кооперативів США, там теж є кооперативи з таким значним земельним банком?

- Є навіть з більшим земельним банком ніж у нас. Візьмемо, наприклад, CHS – фермерський кооператив, який працює з метою підвищення рентабельності компанії і з метою допомогти фермерам Америки стати ще більш успішними.  Кооператив, який об'єднує понад 75 тис. власників землі.  CHS також володіє нафтопереробними заводами, заводами з виробництва мінеральних добрив, переробними заводами, кооперативами та роздрібними магазинами в США.  Для CHS великим досягненням є підтримка місцевих кооперативів та їх фермерів в тисячах громад.

- Для ПУСКу актуально будівництво інфраструктурних об’єктів, потужностей для зберігання, під’їзних колій?

- Чим мені сподобався кооператив Latraps? Своєю структурою кластерного типу. На базі певної кількості землі формується потреба в будівництві елеватора. На цьому майданчику також знаходиться територія для зберігання мінеральних добрив, склади для ЗЗР та паливний склад. На невеликій кількості землі, ми будуємо один інфраструктурний майданчик, який належить фермерам і обслуговує 10-20 тис. га. У Хмельницькій області в нас 16 підприємств, на їх базі ми будемо робити кластер, який дозволятиме невеликому фермеру з 200-300 га мати свій елеватор, сушку, під’їзну колію для вагону. У нас зараз стоїть питання будівництва та інвестицій в елеватори, вагони, тягову силу. На це ЄБРР дивиться позитивно, вони  розуміють, що продукція, яку реалізують кооперативи в світі, складає 95 %. В Україні через кооператив реалізується лише 2 % продукції. В України є великий потенціал для об’єднання і для розвитку кооперативів.

- Ви розглядаєте варіант залучення фінансування від ЄБРР та Rabobank?

- Так, безумовно. В грудні 2017 року ми проводили перші збори з членами кооперативу, ЄБРР та Rabobank. ПУСК веде активну співпрацю з ЄБРР, оскільки вони надають не тільки важливу підтримку на рівні фахівців, а й технічну підтримку по зустрічам та залученню фінансування. ЄБРР та Rabobank бачать в розвитку кооперативів великий потенціал.

- Які об’єми реалізованого врожаю за 2017 року?

- За 8 місяців у 2017 році реалізовано понад 90 тис., шляхом консолідування обсягів зернових. Також ми закупили близько 20 тис. тонн мінеральних добрив.

- Чи розглядали ви можливість в рамках кооперативу стимулювати учасників до переробки?

- ЄБРР зараз готує для нас ряд проектів з переробки. Мова йде про сою, пшеницю та соняшник. Питання переробки сої та пшениці для нас наразі дуже актуальне.

- Хто в рамках кооперативу буде займатися пошуком ринків збуту?

- Завданням та бажанням будь-якої компанії є збільшення прибутку та досягнення лідируючих позицій у своїй сфері. Тому, для розширення ринків збуту будуть наймані трейдера, фахівці, які професійно цим займаються.

- Чим відрізняється ПУСК від Першого національного кооперативу (ПНАК), ві конкуренти?

- Ні, ми не конкуренти, у нас різні цілі та аудиторія. В рамках ПНАК господарства мають можливість вирощувати більше нішеві культури, розвиватись в різних напрямках – заготовках, тваринництві та вирощуванні органічних культур.

- Які досягнення вважаєте головними для свого кооперативу в минулому році?

-  Ми амбітні, і хочемо бути першими з багатьох напрямків. Основна діяльність – це організовувати поставку матеріалів та сировини підприємствам, забезпечувати збут продукції та розвиток інфраструктури. Число учасників кооперативу збільшилось в два рази. Почали роботу з «Ахемою» для диверсифікації ризиків з поставками міндобрив. Все це говорить про те, що ПУСК отримує кредит довіри.

- Як відбувається зараз співпраця з ЄБРР та Rabobank?

- До нас приїжджали консультанти з ЄБРР, Rabobank і ми проводили круглий стіл на почату грудня по структуризації, формуванню ради директорів і стратегічним цілям кооперативу. Rabobank має столітню історію і працює близько з сотнею кооперативів по всьому світу. Ми тільки починаємо свою роботу, а в Rabobank вже є досвід у цій сфері. Що ми вже зробили – ми розпочали спільну реалізацію зернових та олійних, почали закупляти мінеральні добрива, паливо, посівматеріал. Цю велику працю ми зробили менше ніж за рік. У лютому цього року в нас заплановано установчі збори, на яких будуть присутні представники європейських фінансових інститутів: ЄБРР та Rabobank. Вони консультуватимуть нас. Ми просто хочемо пройти еволюційний етап швидше, ніж європейські, американські кооперативи.

- Як ви справляєтесь з кризою довіри в кооперативі?

- Однією з найважливіших проблем теперішнього часу є криза довіри і втрата авторитету через невиконаних обіцянок або завищених очікувань. 2016-2017 роки в нас пройшли під знаком «навчитись співпрацювати разом, довіряти один одному, вибудовувати довгострокові та взаємовигідні відносини». Питання в тому, наскільки ми спроможні працювати разом. Важко було будувати довірливі відносини. Кожен фермер – лідер своєї компанії і в кожного – своя думка, свій досвід. Для того, щоб користуватись довірою, потрібно просто виконувати обіцянки і відповідати очікуванням людей. Тобто довіра – це один зі способів управління і мінімізації ризиків. Сьогодні ПУСК – універсальний обслуговуючий кооператив. Такого роду консолідація немає аналогів в Україні, вона надасть аграрію переваги великого агрохолдингу в поєднанні з більш високою керованістю і ефективністю.